Wady i zalety mieszkania na osiedlu zamkniętym

osiedle zamknięte warszawa

Na polskim rynku nieruchomości wiele ofert nowych mieszkań dotyczy budynków zlokalizowanych na osiedlach zamkniętych. W przeciwieństwie do Niemców, Francuzów czy Holendrów, bardziej cenimy sobie prywatność i poczucie choćby minimalnego poziomu bezpieczeństwa. Jakie są główne plusy i minusy mieszkania na osiedlu zamkniętym, które ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników?

Krótka charakterystyka osiedla zamkniętego

Na wstępie wyjaśnijmy, czym cechuje się typowe, zamknięte osiedle. Jest to ogrodzony teren skupiający kilka lub kilkanaście bloków, którego pilnuje całodobowa ochrona. W miejscach tego typu zainstalowany jest też zwykle monitoring, szlabany, bramy na pilot oraz wideodomofony. Zwykły przechodzień nie ma więc możliwości swobodnego wejścia na strzeżone osiedle, w przeciwieństwie do jego mieszkańców lub gości, których zaprosiliśmy.

Jakie są podstawowe zalety zamkniętych osiedli?

Dużym plusem strzeżonych osiedli może być mniejsze ryzyko występowania aktów wandalizmu, włamań do mieszkań czy kradzieży samochodów niż w przypadku osiedli otwartych, do których każdy ma nieskrępowany dostęp. Zapewnia to więc pewien komfort i spokój mieszkańcom, zwłaszcza tym, którzy są nieufni i lękliwi.

Nie da się ukryć, że osiedla zamknięte są naprawdę bardzo czyste i zadbane – nie znajdziemy tu sterty walających się po chodnikach śmieci, nie natkniemy na bezdomnych czy pijaków śpiących na osiedlowej ławce, gdyż nie mają oni wstępu na strzeżony teren. Miejsca te mają też zwykle atrakcyjnie zaaranżowaną strefę zieleni oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Lokale mieszkalne w osiedlach zamkniętych często mają też wyższy standard (choć nie zawsze), niż w przypadku typowych blokowisk– przyciągając przede wszystkim lokatorów o dobrym statusie ekonomicznym.

Jakie są główne wady zamkniętych osiedli?

Minusem bycia mieszkańcem osiedla strzeżonego jest w pewnym stopniu brak prywatności – ze względu na 24-godzinną ochronę, monitorowanie budynków i wciąż krążących po terenie pracowników, co może być niezbyt komfortowe zwłaszcza dla osób zamieszkujących parter i posiadających ogródek. Inną wadą tego rozwiązania są także większe koszty utrzymania mieszkania (opłaty na poczet firmy ochroniarskiej). Sama cena nieruchomości też często jest wyższa niż w przypadku lokali znajdujących się na osiedlach otwartych.

Zdaniem wielu socjologów, wysokie płoty i bramy prowadzą do podziałów społecznych oraz poczucia izolacji, utrudniając budowanie więzi z okolicznymi mieszkańcami. Osiedla zamknięte stanowią swego rodzaju enklawę, odgradzając nas od świata zewnętrznego i ograniczają z nim kontakt.

Jak widać bycie mieszkańcem zamkniętego osiedla z monitoringiem i całodobową ochroną wiąże się zarówno z ograniczeniami, jak i udogodnieniami. Warto na spokojnie przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, wiążącą nas z danym miejscem na lata.

Zastanawiacie się, gdzie w Warszawie są ciekawie zrealizowane, nowe osiedla? Ochota to dzielnica, która przyciągnęła w ostatnim czasie wielu cenionych deweloperów – z pewnością warto odwiedzić tę część stolicy, gdzie znajdziemy zarówno strzeżone, jak i niestrzeżone, nowoczesne osiedla, powstałe z myślą o mieszkańcach mających różne, życiowe potrzeby. Jeśli myślisz o zamieszkaniu na zamkniętym osiedlu w Warszawie, sprawdź ofertę naszych mieszkań!

KONTAKT

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU z naszymi doradcami

Anna Widawska

awidawska@volumetric.pl

tel. 666 826 652

Magdalena Caba

mcaba@volumetric.pl

tel. 664 974 795

Copyright © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies Polityka prywatności Blog Realizacja: ActiveDesign